Foto 1 Foto 2 Foto 3
Legrace není nikdy dost
Hlavní stránkaKdo jsmeAktualityFotogalerieNabídkaČlenové souboru

Z historie souboru

Když v roce  1986 dal Zdeněk Kačor dohromady náhodně pár svých kamarádů, kteří s ním sehráli     úsměvnou scénku "Úředník vítězí"  netušil že, náhoda tomu také  chtěla, aby se s touto scénkou prezentovali v jednom  velkém  pořadu ve vítkovickém paláci kultury a sportu. Tam,  ale režisér z Prahy chtěl znát  název souboru. Ten  nebyl žádný, vystupovali náhodně, zkoušeli náhodně a tak co první Zdenka Kačora napadlo, že  se soubor bude jmenovat NAHODILE.

Pod tímto označení začalo  působit  seskupení nadšených bláznů, kteří ochotně obětovali svůj volný čas, aby vytvořili něco pro pobavení svých kamarádů a přátel. Všechno co Nahodile dělalo, byly vždy jen autorské věci ( zpočátku pouze z tvůrčí dílny Z.K., ale   od roku  2004  se již  přidávali i další  členové  např. Pavel Gajdoš, Martin Kačor atd.  ) byly to  scénky, skeče, písničky a úlety všeho druhu. 

Zlomovým  okamžikem pro Nahodile  se stal v roce 1998  kdy  se Z.K. rozhodl vytvořit vlastní pořad, který  nazval HECOVINY Zdeňka Kačora. Byl to  takový první pokus sestavit ( dali se to vůbec tak nazvat ) všechny ty úlety a ptákoviny do nějakého  soudržného tvaru v podobě besídky pro dospělé koketující s kabaretem. Pichlavé satirické ostny, které reagovali na tehdejší  různé společenské události se staly ve své době divácky velice oblíbené, ale jak už je v naší společnosti zvykem vyvolávalo to zároveň  i  záporné reakce. Domovskou scénou tohoto pořadu se stal  Dům kultury Akord  v Ostravě Zábřehu. 

Tehdejší sestava Nahodile, která realizovala tento pořad , byla stále partou nadšenců ...ale ne herců. V podstatě  v tomto pořadu šlo  hlavně o fór ...prvoplánovitý ...útočící na bránice  diváků.  V souboru se během mnoha let vystřídala  desítka nadšených neherců a o klasickém divadle nemohla být v té době ještě vůbec řeč. Také si soubor Nahodile na to nikdy nehrál, že dělají velké divadlo.

Jejich hlavním smyslem bylo bavit lidi a  to se jim dařilo více či méně. Na tomto  projektu se podíleli i členové historické skupiny KELTIK, se kterou Z.K.   v určitém období spolupracoval na mnoha projektech

Velký posun  ve zkvalitnění herecké   úrovně pořadu HECOVINY nastal s příchodem do Nahodile několika osob, kteří  současně fungovali, jako amatérští herci v jiných divadelních souborech ( Pavel Gajdoš a  Markéta  Bednářová ). Mezitím také dorostly dětí hlavních protagonistů a aktivně  se zapojily do činnosti souboru

. O dramatické umění se nikdy  tento soubor nesnažil.  Jestliže   Z.K. coby jako autor pořadu HECOVINY, jeho počáteční ztrátovost  vyrovnával tím, že si sám nakoupil tolik lístků, aby byly pokryty všechny náklady, které s realizací tohoto pořadu DK Akord měl, po několika letech vyprodává tento pořad  už  velký sál.  Neuvěřitelná invence a tvůrčí potenciál se v posledních letech rozšířil na jiné členy souboru,  takže i když se jeho zakladatel na čtyři roky pro pracovní vytížení,  souboru nevěnoval,( pouze stále udržoval se členy kontakt ) pokračovali členové Nahodile pod režijním vedením Pavla Gajdoše dál. Soubor se stabilizoval a  jeho síla  byla  a  stále je  v  jeho kolektivním zapálení pro věc a jeho sounáležitosti i mimo jeviště ( nikdy souboru nešlo, jaký je kdo herec, ale hlavně o to jací jsou to lidé  a jestli se dokážou spolu bavit i mimo jeviště).  V roce 2011 se do činnosti  souboru  opět aktivně zapojuje ZK a ve spolupráci s PG jsou hlavním tvůrčím potenciálem celého souboru, který už nabírá  doslova divadelní rysy a  u všech členů souboru je vidět posun dopředu, dá se hovořit o hereckém vyzrávání, přestože stále má každý z nich své vlastní zaměstnání a  hraní je pro všechny  silným koníčkem.